Αντιφασιστικό φεστιβάλ παραστατικών τεχνών

Επικαιρότητα
12/03/2014

Ads

13 – 23 Μαρτίου 2014
στο ελεύθερο αυτοδιαχειριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ, Ρήγα Παλαμήδου 2

Το φεστιβάλ θα περιλαμβάνει θεατρικές παραστάσεις & εργαστήρια για παιδιά κι ενήλικες, χορό, συναυλίες, performances, προβολές, δρώμενα και οργανωμένες συζητήσεις, ενώ το Σάββατο 22 Μαρτίου θα συμμετέχει στην πορεία για την Παγκόσμια Ημέρα Δράσης ενάντια στον φασισμό και στον ρατσισμό.

Περιλαμβάνει θεατρικές παραστάσεις, δρώμενα, performances, συναυλίες, εργαστήρια για μικρούς και μεγάλους και συντονισμένες συζητήσεις. Οι δραστηριότητες θα διεξάγονται στο ελεύθερο αυτοδιαχεριζόμενο θέατρο ΕΜΠΡΟΣ και στον δημόσιο χώρο της Αθήνας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

*όπου δεν ανακοινώνεται ο τόπος των εκδηλώσεων εννοείται το Θέατρο ΕΜΠΡΟΣ.

ΠΕΜΠΤΗ 13/3
17:00 – 18:00  Χωρίς Πατρίδα | Ομάδα Άκρων (θεατρική παράσταση)
18.00- 20.00  Συζήτησεις:
Τέχνη και πολιτική ενάντια στο φασισμό
- Το καλλιτεχνικό έργο: αυτονομία / πολιτική στράτευση
- Η σχέση της Τέχνης με την Αγορά
- Μορφές και τρόποι αντίστασης μέσα από το καλλιτεχνικό έργο στο παρελθόν και σήμερα
20.00-21.00  Μαμά Φρικιό | Theatre De Votanique (θεατρική παράσταση)
21.00-21.30 Πολυφωνικό σύνολο Χαονία (φουαγιέ θεάτρου Εμπρός)
21.30-22.30  Μάυρο Φως | Ομάδα Ανέμη (θεατρική παράσταση)
22.30-23.00  Γιοβάν | Ρεμπέτικο κουκλοθέατρο (πλατεία Αγ. Αναργύρων, Ψυρρή)
23.00  Live: Σπύρος Γραμμένος, Στάθης Δρογώσης, Χριστίνα Μαξούρη, Φοίβος Δεληβοριάς

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/3
15.30-16.30 Σαν μία βαθειά ανάσα /// BORDERS | Ομάδα Με νύχια και με δόντια (δρώμενο)
16.30-18.30  Συζητήσεις:
Ο εκφασισμός της κοινωνίας / Ο ρόλος των ΜΜΕ
- Κατασκευή και αναπαραγωγή ρατσιστικών και σεξιστικών στερεοτύπων
- Ωραιοποίηση – νομιμοποίηση της νεοναζιστικής πρακτικής
- Αντιπληροφόρηση: ο ρόλος των social media
Εισηγητές: Έφη Γιαννοπούλου (μεταφράστρια-δημοσιογράφος), Άρης Χατζηστεφάνου (δημοσιογράφος), Γιάννης Ανδρουλιδάκης (δημοσιογράφος), Δημήτρης Αρβανίτης (γραφίστας)
18.30-19.30 Έξω από τα κουτάκια: Αφιέρωμα στον ποιητή με αναπηρία Άρη Ταστάνη  | Aντώνης Ρέλλας / Κίνηση καλλιτεχνών με αναπηρία
19.30-22.00  Μικρές σκηνές καθημερινής βίας – Μπορεί να μη γίνει και τίποτα | Θέατρο του καταπιεσμένου (θεατρική παράσταση)
22.15-22.45  Ελληνοτουρκικά τραγούδια | Φοιτητική ομάδα Κορίνθου
23.00 Live:  Λατινοαμερικάνικα τραγούδια με τους Martha Moreleon (Μεξικό), Alejandro Diaz (Χιλή), Herman Mayr (Αργεντινή), Pedro Fabian (Περού)
Μουσική και τραγούδια της Μεσογείου και της Κάτω Ιταλίας

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/3
12.00-14.00 Τζέλα, Λέλα, Κόρνας και Κλεομένης | Συντεχνία του γέλιου   (παιδικό θέατρο)
13:30 Mr and Mrs Bubble |  performance σαπουνόφουσκας - Σταθμός μετρό Μοναστηράκι και κατάληξη στο θέατρο Εμπρός
15:00 Απόσπασμα από το Διαγώνισμα Ευρωπαϊκής Υστερίας | ομάδα Μπουφόνοι – Πλατεία Συντάγματος
14.30-16.00  Το μαγικό ταξίδι της Ευγενίας | A.M.K.E. Φρέον, συμμετέχουν οι Mr.& Miss Bubble (παιδικό θέατρο)
16.00-16.30 Χορευτικό δρώμενο - Κasapi | Ένωση Φιλιππινέζων μεταναστών
17.00-19.00 Συζήτηση:
Φασισμός και εκπαίδευση
- Η αυταρχική δομή του σχολείου
- Η αναπαραγωγή της κυρίαρχης ιδεολογίας μέσα από την εκπαίδευση
- Η παρείσφρηση του νεοναζισμού στις μαθητικές κοινότητες – τρόποι αντίστασης
- Η προοπτική μιας αντιαυταρχικής εκπαίδευσης
Εισηγητές: Γιώργος Τσιάκαλος (Καθ. Παιδαγωγικής Α.Π.Θ.), Μπάμπης Μπαλτάς (Εκπαιδευτικός), Γιώργος Σωτηρόπουλος (δρ. Πολιτικής Φιλοσοφίας)
19.00-20.30 Γράμματα αγάπης στο Στάλιν | Ομάδα Εν Δράσει (θεατρική παράσταση)
21.00-23.00 Η μέθοδος της κυρίας Μαργαρίτας | Ομάδα Συντεταγμένοι (θεατρική παράσταση)
23.00  Οπλισμένες λέξεις [ενάντια στον φασισμό] | Κενό Δίκτυο (Live concert + multimedia + poetry action)
Bokomolech 2L8, Lyrical Punishment, Sissy Doutsiou, Tasos Sagris, Penelope D, Kinomatik + Yiannis Raouzaios, Doriaixmos, Video Art by Void Optical Art Lab

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/3
12.00-14.00 Μίλα μήλα μαγικά | Ομάδα Αστρονάυτες (παιδικό θέατρο)
14.00- 15.00 Εργαστήρι κατασκευής ιστορίας: Ήταν ένα μικρό παπούτσι | Ειρήνη Αναγνωστοπούλου, Αγγελική Γουναρίδη (εργαστήρι για παιδιά)
14.00-16.00 Φασουλής | Θέατρο δρόμου (πλατεία Αγ.Αναργύρων, Ψυρρή)
15.00- 17.00 Συζήτηση:
- Πως δομείται η ταυτότητα του φασιστικού υποκειμένου
- Η αυταρχική προσωπικότητα
- Υπακοή (Το πείραμα του Milgram)
- Κοινωνικός κομφορμισμός, ο φόβος του Άλλου
- Πατρίδα, θρησκεία, έθνος, φυλή: τα ιδεολογήματα του εθνικοσοσιαλισμού
Εισηγητές: Δέσποινα Παρασκευά-Βελουδογιάννη, Ελπίδα Μαρκοπούλου, Ανδρέας Κουζέλης (κοινωνιολόγος), Κωστής Παπαϊωάννου (εκπαιδευτικός-συγγραφέας), Στέλλα Μπελιά (οικογένειες Ουράνιο Τόξο)
17.30-19.00 Ας θυμηθούμε χωρίς νοσταλγία | Μάνια Παπαδημητρίου (θεατρική παράσταση)
19.00-19.30 Τελετή απονομής | Κοινότητα Μπαγκλαντές
19.30-20.30 Χορευτικό Δρώμενο | Κοινότητα Μπαγκλαντές
20.30-21.00 Το λεξιλόγιο & το τριαντάφυλλο | Συριακή Κοινότητα (αναλόγιο αραβικής ποίησης)
21.15-21.45 Μαμά Τόννι, Φράνκα Ράμε | Ομάδα Πείρα(γ)μα
22.00-23.00 Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ | Ομάδα Ubuntu (θεατρική παράσταση)
23.15 Live: Νέδα, Λόλεκ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17/3
18.00-19.30 Τα σκουπίδια στο ψυγείο | Λίλιαν Καλίτση (θεατρική παράσταση)
19.30-20.00 Ουγκ | Ομάδα Αστούρθοι (θεατρική παράσταση)
20.00-21.00  Εκκλησιάζουσες του Αριστοφάνη | Ομάδα Εκτός Δρόμου (Κίνηση καλλιτεχνών με αναπηρία) (θεατρική παράσταση)
21.00-21.45 Ιράκ 9 τόποι επιθυμίας (αποσπάσματα) | (θεατρική παράσταση)
22.00-23.00  Πατριδογνωσία (αποσπάσματα) | Γεράσιμος Γεννατάς (θεατρική παράσταση)
23.00 Live: Stacy (Μάρθα Φριντζήλα, Βασίλης Μαντζούκης), Βαγγέλης Καζαντζής

ΤΡΙΤΗ 18/3
17.30-18.00 Το τελευταίο από τα ολόχρυσα ρολόγια της ζωής μου | Ομάδα Θε.αμ.α (Θέατρο Ατόμων με Αναπηρία) (θεατρική παράσταση)
18.00-20.00 Οι Χαλασοχώρηδες (θεατρική παράσταση)
20.30-21.30 Το μάθημα (θεατρική παράσταση)
22.00 Live: Doros, Θάνος Ανεστόπουλος, Κώστας Παρίσης

ΤΕΤΑΡΤΗ 19/3
17:00-19:00  Δώσε μου το χέρι σου |  εμψυχώτρια: Χαρά Αλεξάκη (εκπαιδευτικό εργαστήριο, στον Α’ Όροφο του Εμπρός)
19.30-21.00 Interview | Ομάδα Εμείς (θεατρική παράσταση)
21.00-22.30 Αύξηση | Ομάδα 4Frontal (θεατρική παράσταση)
22.30 Live: Τάνια Τσανακλίδου, Παναγιώτης Τσεβάς, Αδέσποτες Σκύλες Στο Βαλς των Βρώμικων Δρόμων Νο.3 (πολιτικό καμπαρέ)

ΠΕΜΠΤΗ 20/3
17.00-19.00 Συζήτηση:
Η τέχνη ως εργαλείο εκφασισμού
- τέχνη και αναπηρία
– οροθετικότητα αποκτά υπόσταση μέσα στην τέχνη
– η απαξίωση της ομοερωτικότητας ως παράλληλη αφήγηση στις ταινίες
εισηγητές: Αντώνης Ρέλλας (σκηνοθέτης, ακτιβιστής με Αναπηρία), Νικόλας Φακιόλας (ιστορικός τέχνης, οροθετικός), Δημήτρης Βασιλειάδης (κοινωνιολόγος, γκέι ακτιβιστής)
19.00-20.30 Στη Σκοινί | Ζώγια Σεβαστιανού (θεατρική παράσταση)
20.30-22.00 Φευγάδα: Εμείς και οι ‘Ελληνες | Ομάδα Θέρος (θεατρική παράσταση)
22.00-23.00 Κάρβουνο | Θέατρο Κωφών Ελλάδος – Κίνηση Καλλιτεχνών με Αναπηρία (θεατρική παράσταση)
23.00  Live: Mc YinKa, Mιχάλης Δέλτα, Hior Chronik (Back-to-Back)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/3
17.00-19.00  Ο τυχαίος θάνατος ενός αναρχικού και μερικών άλλων ανατρεπτικών | Μηχανικοί του φθηνού μελοδράματος (θεατρική παράσταση)
19.00-19.30 Μήδεια ως Αδόλφος | Θωμάς Διάφας (αναλόγιο)
19.30-20.30 Στροφοδίνη | Bίκος Ναχμίας (παράσταση)
20.30-22.00 Βρώμικες λέξεις | Difunta Correa (θεατρική παράσταση)
22.00-23.00 Χοροθέατρο ΔΑΓΙΠΟΛΗ | Κίνηση καλλιτεχνών με Αναπηρία (work in progress)
23.00 Live: Κώστας Παυλίδης, Ψαραντώνης

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/3
12.00-13.30 Ιn memory of Nelson Mandela- Mandela Gals | Ubuntu Drum ‘n Dance group, Troupe Emma Ya (Moυσικοχορευτική παράσταση )
13.00  Προσυγκέντρωση πορείας για την «Παγκόσμια ημέρα ενάντια στο φασισμό και το ρατσισμό». Συνοδευτικά δρώμενα: Quilombo, ομάδα Πείρα(γ)μα, Θέατρο του Πανικού, Boundaries  (Πλατεία Αγ. Αναργύρων)

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/3
12.00-13.00 Πατατατί | Ομάδα Ντουθ (παιδικό θέατρο)
13.00-14.00 Πρωτοχρονιάτικη παράσταση  | Κοινότητα Αφγανών
14.30-15.30 Το κάτι άλλο και το κατιτί (παιδικό θέατρο)
15.30-16.30 Ο Γκοντό στην Αριζόνα | Ομάδα Ήμουν κι εγώ εκεί (θεατρική παράσταση)
16.30-17.00 Ακροβατικά | Μηχανουργείο
17.00-19.30 Συζήτηση:
Κινηματική δράση. Πώς αντιστεκόμαστε συλλογικά και δημιουργικά στη φασιστική απειλή.
- Πολιτικός λόγος
- Κοινωνική αλληλεγγύη
- Ακτιβισμός
Ανοιχτή συζήτηση με συμμετοχή εκπροσώπων και μελών κινημάτων, οργανώσεων, συλλογικοτήτων και πρωτοβουλιών του αντιφασιστικού χώρου.
19.30-21.00 Fear of silence | Έλενα Χριστοδουλίδου – Αμφίδρομο (χορευτική παράσταση)
21.00-21.30 Horos Τheatre Company
21.30-22.30 Το μοιρολόγι της φώκιας & Ολόγυρα στη λίμνη | Όλια Λαζαρίδου (Θεατρικό αναλόγιο με συνοδεία μουσικής και τραγουδιού)
22.30 Live: Ματούλα Ζαμάνη, Μuchatrela Band, Radio Sol

***
ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ - θα σας εκπλήξουν στους δρόμους της Αθήνας!

Δράσεις στον ηλεκτρικό | ομάδα ΣπάΣ.τη.Κα (Σπάσε την Καθημερινότητα)
14 Μαρτίου  στο δρομολόγιο Πειραιάς – Κηφισιά του Ηλεκτρικού Συρμού

Μουσική στους δρόμους της πόλης | Naif (λαϊκό τρίο)
16 & 23 Μαρτίου στην πλατεία Αγ. Ειρήνης και Δ. Αρεοπαγίτου

Boundaries | ομάδα Boundlim Performance
20-23 Μαρτίου στην Κυψέλη & Κέντρο Αθήνας

Η όπερα της πεντάρας των Κ.Βάιλ και Μπ.Μπρεχτ | Παναγιώτης Ανδρονικίδης, Raphael Zeithen, Βάσσω Μιχαηλίδου
17-22 Μαρτίου στις πλατείες της Αθήνας

***
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Στον Πολυχώρο The Recycle Art (Ηφαίστου 39 & Κυνέτου 3, Μοναστηράκι):

Προβολές ταινιών καθημερινά από τις 7 μμ. Είσοδος ελεύθερη. Τηλ. 6989461369
Το ακριβές πρόγραμμα θα ανακοινωθεί την Τρίτη 11.3. Αναφέρουμε ενδεικτικά τους τίτλους:

Foreigners out! Schlingensiefs Container - Παρουσιάζουν οι Α. Αζάς και Π. Τσινικόρης)
Philoxenia (2013), Dagmar Donners
Χωρίς Άνοιξη – Εργατική Πρωτομαγιά στην Παλαιστίνη (2008)
Λαμπαδηδρομία Εθελοντών Αιμοδοτών (Πανελληνια Ομοσπονδια Συλλογων Εθελοντων Αιμοδοτων)
Το μίσος (La Haine ) 1995
Γερμανια ετος μηδεν (Germania Anno Zero) 1948
Γη και Ελευθερία (Land and Freedom ) (1995)
H Μαχη του Αλγερίου (La Battaglia di Algeri ) (1966)
Il Conformista (1970)
To Ταμπούρλο (Tin Drum) (1979)
Brazil (1995)
Hunger (2008 )
Koyyanisqatsi (1982 )
Κυνόδοντας (2008)
Κουρδιστό Πορτοκάλι (1971 )
Η Δίκη (The Trial ) 1962
Funny Games (1997 )
Στον Πολυχώρο Vault (Μελενίκου 26, Βοτανικός):

Ο Πολυχώρος Vault στηρίζει το Αντιφασιστικό Φεστιβάλ συμμετέχοντας με όλες του τις παραγωγές.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη κατόπιν συνεννόησης με το θέατρο. Τηλ.: 2130356472, 6945993870

Πέμπτη 13/03: Γέρμα του Φ. Γκ. Λόρκα, σκηνοθ. Λίλλυς Μελεμέ
Παρασκευή 14/03 : Πνιγμονή (βασισμένη στο Σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα του Φ. Γκ. Λόρκα), σκηνοθ. Δημήτρη Καρατζιά
Σάββατο 15/03 : Jack and Jill της Τζ. Μάρτιν, σκην. Βαγγέλη Λάσκαρη
Κυριακή 16/03 : Elizadeth (βασισμένη στους Βασιλικούς Μετά Τρούλου του Χ. Ρώμα) σκην. Δημήτρη Καρατζιά
Δευτέρα 17/03: Γκρέκα Μάνα, του Στ. Κακαβούλη, σκηνοθ. Μενέλαου Τζαβέλα
Τρίτη 18/03: Διδώ και Αινείας, του Χ. Πουρσέλ, σκηνοθ. Παναγιώτη Αδάμ
Τετάρτη 19/03: Συνένοχοι, του Γκαίτε, σκην. Αυγουστίνος Ρεμούνδος
Πέμπτη 20/03: Ποιος Ανακάλυψε την Αμερική, της Χρ. Σπυλιώτη, Σκηνοθ. Κατερίνας Πολυχρονοπούλου
Παρασκευή 21/03: ΙRAQ 9 Τόποι Επιθυμίας, της Ράφο, σκηνοθ. Μαρίας Τσαρούχα

 Περισσότερες πληροφορίες: antifaperformingarts.wordpress.com

Φωτογραφίες


Σχόλια

0 σχόλια
* Απαιτούμενα πεδία
Έχω διαβάσει και αποδέχομαι τις οδηγίες και τους όρους χρήσης

Ατζέντα

Φεβρουάριος - 2018
ΔευΤριΤετΠέμΠαρΣάβΚυρ
123

Θέατρο - Παραστάσεις

Fool for Love
Greek Freak! Fire and Fury
H Καρφίτσα (ή Απλά Μαθήματα Επιβίωσης)
Miss Julia
My Story
Proof
Wilson & Wilson
Άκου, ανθρωπάκο!
Άννα Φρανκ - Το Ημερολόγιο
Από σταθμό σε σταθμό
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Εθεάθην μισός
Ένας μήνας στην εξοχή
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η σονάτα του Σεληνόφωτος (Venceremos)
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
Κόσμοι από γάλα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μόμο
Ο super μάγος του καρναβαλιού
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο ξεπεσμένος Δερβίσης και ο Αειπλάνητος
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Το σπίτι στη λίμνη
Το Τίμημα
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Ψυχή στα Μανταλάκια

Μουσική - Συναυλίες

House Band
Αλκαίου Λένα - "Συνομιλώντας με τις φίλες μου"
Δημήτρης Ζερβουδάκης & Μελίνα Κανά
Δημήτρης Μυστακίδης - Τα Ρεμπέτικα της Κιθάρας
Διάφανα Κρίνα
Ελένη Τσαλιγοπούλου και Boğaz Musique
Η συνάντηση: Σταύρος Ξαρχάκος - Άλκηστις Πρωτοψάλτη
Μαρία Γαλάνη και Άρης Γραικούσης - Αγάπης λόγια
Μαρινέλλα, Ελένη Βιτάλη & Γλυκερία - Γυναικεία Υπόθεση
Μαρούλα Κασκαβέλη - Η Μπουάτ του 2018
Ο Φοίβος Δεληβοριάς σε ένα "FLEA MARKET" με τη Μαρίνα Σάττι και τις "FONES"
Τα τραγούδια κύκλους κάνουν - Μαρία Φαραντούρη και Έλλη Πασπαλά
Τζένη Βάνου ερμηνεύει η Φωτεινή Δάρρα
Χαΐνιδες
4

Θέατρο - Παραστάσεις

Comedy Club για παιδιά
Fool for Love
H Καρφίτσα (ή Απλά Μαθήματα Επιβίωσης)
Miss Julia
Proof
Tσάρλι Τσάπλιν
Wilson & Wilson
Άκου, ανθρωπάκο!
Αλεπού Αισωπού
Άννα Φρανκ - Το Ημερολόγιο
Από σταθμό σε σταθμό
Απόψε Αυτοσχεδιάζουμε - Questa Sera si Recita a Soggetto
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Δυο Ξεροκέφαλες Κουτάλες
Έγκλημα στο Cafe – Noir
Ένα μπαούλο παραμύθια
Ένας μήνας στην εξοχή
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η γέννηση του κόσμου … και ιστορίες των Θεών του Ολύμπου
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
ΙRAQ - 9 τόποι επιθυμίας
Κόσμοι από γάλα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μίλα και Σουτ
Μόμο
Ο Αλαντίν και το μαγικό λυχνάρι
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο πλανήτης
Οι Μικρές Κυρίες
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Προμηθέας - Εφτά αρχές στο να είναι κανείς ανίκητος
Προσεχώς Απόδραση
Τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα
Το αγόρι με την βαλίτσα
Το κροκοδειλένιο Άρλεκιν
Το μαγικό σεντούκι
Το Τίμημα
Το φορτηγάκι της αγάπης
Το χρυσό Αρισμαρί
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Χένσελ και Γκρέτελ
Ψυχή στα Μανταλάκια
56789

Θέατρο - Παραστάσεις

Fellps & Helps
Fool for Love
Frida
H Καρφίτσα (ή Απλά Μαθήματα Επιβίωσης)
Money εξ Ουρανού!
Proof
Άγριος Σπόρος
Άλλος για την κάσα;
Από σταθμό σε σταθμό
Από την Αντιγόνη στη Μήδεια
Αφέντης και Δούλος
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Ήρωες
Θραύσματα από τον Κάφκα
Μια λατέρνα, ένα όνειρο
Μόνος κόσμος - Emily Dickinson
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο ενήλικος Σιμιγδαλένιος
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Το Κιβώτιο
Το σπίτι στη λίμνη
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Υγρασία στους Τοίχους
Φαινόμενο Ρασομόν
Χριστόφορος Ζαραλίκος
10

Θέατρο - Παραστάσεις

Fellps & Helps
Fool for Love
Greek Freak! Fire and Fury
H Καρφίτσα (ή Απλά Μαθήματα Επιβίωσης)
Miss Julia
My Story
Proof
Wilson & Wilson
Άγριος Σπόρος
Άννα Φρανκ - Το Ημερολόγιο
Από σταθμό σε σταθμό
Αφέντης και Δούλος
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Εθεάθην μισός
Ένας μήνας στην εξοχή
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η σονάτα του Σεληνόφωτος (Venceremos)
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
Θραύσματα από τον Κάφκα
Κόσμοι από γάλα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μόμο
Ο super μάγος του καρναβαλιού
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο ξεπεσμένος Δερβίσης και ο Αειπλάνητος
Οι επισκέπτες του Δεκαπενταύγουστου
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Το σπίτι στη λίμνη
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Ψυχή στα Μανταλάκια
11

Θέατρο - Παραστάσεις

Comedy Club για παιδιά
Fool for Love
H Καρφίτσα (ή Απλά Μαθήματα Επιβίωσης)
Miss Julia
Proof
Tσάρλι Τσάπλιν
Wilson & Wilson
Άγριος Σπόρος
Αλεπού Αισωπού
Άννα Φρανκ - Το Ημερολόγιο
Από σταθμό σε σταθμό
Απόψε Αυτοσχεδιάζουμε - Questa Sera si Recita a Soggetto
Αφέντης και Δούλος
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Δυο Ξεροκέφαλες Κουτάλες
Έγκλημα στο Cafe – Noir
Ένα μπαούλο παραμύθια
Ένας μήνας στην εξοχή
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η γέννηση του κόσμου … και ιστορίες των Θεών του Ολύμπου
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
Θραύσματα από τον Κάφκα
ΙRAQ - 9 τόποι επιθυμίας
Κόσμοι από γάλα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μίλα και Σουτ
Μόμο
Ο Αλαντίν και το μαγικό λυχνάρι
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο πλανήτης
Οι επισκέπτες του Δεκαπενταύγουστου
Οι Μικρές Κυρίες
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Προμηθέας - Εφτά αρχές στο να είναι κανείς ανίκητος
Προσεχώς Απόδραση
Τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα
Το αγόρι με την βαλίτσα
Το κροκοδειλένιο Άρλεκιν
Το μαγικό σεντούκι
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Το φορτηγάκι της αγάπης
Το χρυσό Αρισμαρί
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Χένσελ και Γκρέτελ
Ψυχή στα Μανταλάκια
1213141516

Θέατρο - Παραστάσεις

Fellps & Helps
Fool for Love
Frida
Misery
Money εξ Ουρανού!
Proof
Victims (Θύματα)
Άλλος για την κάσα;
Από σταθμό σε σταθμό
Από την Αντιγόνη στη Μήδεια
Αφέντης και Δούλος
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δείπνο Ηλιθίων
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Ήρωες
Θραύσματα από τον Κάφκα
Μια λατέρνα, ένα όνειρο
Μόνος κόσμος - Emily Dickinson
Μπαμπά μην Ξαναπεθάνεις Παρασκευή…
Ο Γάμος
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο ενήλικος Σιμιγδαλένιος
Οι Διαβολογυναίκες
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Την λένε Εύα
Το Κιβώτιο
Το σπίτι στη λίμνη
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Υγρασία στους Τοίχους
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Φιλουμένα
Χριστόφορος Ζαραλίκος
Ψηλά από τη γέφυρα
17

Θέατρο - Παραστάσεις

Fellps & Helps
Fool for Love
Greek Freak! Fire and Fury
Misery
Miss Julia
My Story
Proof
Wilson & Wilson
Άγριος Σπόρος
Από σταθμό σε σταθμό
Αφέντης και Δούλος
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δείπνο Ηλιθίων
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Ένας μήνας στην εξοχή
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η σονάτα του Σεληνόφωτος (Venceremos)
Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίω
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
Θραύσματα από τον Κάφκα
Κόσμοι από γάλα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μόμο
Μπαμπά μην Ξαναπεθάνεις Παρασκευή…
Ο super μάγος του καρναβαλιού
Ο Γάμος
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο Ένοικος
Οι Διαβολογυναίκες
Οι επισκέπτες του Δεκαπενταύγουστου
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Το σπίτι στη λίμνη
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Φιλουμένα
Ψηλά από τη γέφυρα
18

Θέατρο - Παραστάσεις

Fool for Love
Misery
Miss Julia
Proof
Tσάρλι Τσάπλιν
Wilson & Wilson
Άγριος Σπόρος
Αλεπού Αισωπού
Από σταθμό σε σταθμό
Απόψε Αυτοσχεδιάζουμε - Questa Sera si Recita a Soggetto
Αφέντης και Δούλος
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δείπνο Ηλιθίων
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Δυο Ξεροκέφαλες Κουτάλες
Έγκλημα στο Cafe – Noir
Ένα μπαούλο παραμύθια
Ένας μήνας στην εξοχή
Ένας Πανηγυρικός και ένας Επικήδειος
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η γέννηση του κόσμου … και ιστορίες των Θεών του Ολύμπου
Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίω
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
Θραύσματα από τον Κάφκα
ΙRAQ - 9 τόποι επιθυμίας
Κόσμοι από γάλα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μόμο
Μπαμπά μην Ξαναπεθάνεις Παρασκευή…
Ο Αληθινός
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο πλανήτης
Οι Διαβολογυναίκες
Οι επισκέπτες του Δεκαπενταύγουστου
Οι Μικρές Κυρίες
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Προσεχώς Απόδραση
Τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα
Το αγόρι με την βαλίτσα
Το Δηλητήριο
Το κροκοδειλένιο Άρλεκιν
Το μαγικό σεντούκι
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Το φορτηγάκι της αγάπης
Το χρυσό Αρισμαρί
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Φιλουμένα
Χένσελ και Γκρέτελ
Ψηλά από τη γέφυρα
1920212223

Θέατρο - Παραστάσεις

Fool for Love
Frida
Misery
Money εξ Ουρανού!
Proof
Victims (Θύματα)
Άλλος για την κάσα;
Από σταθμό σε σταθμό
Από την Αντιγόνη στη Μήδεια
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δείπνο Ηλιθίων
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η λάμψη μιας ασήμαντης νύχτας
Ήρωες
Λυσσασμένη Γάτα
Μια λατέρνα, ένα όνειρο
Μόνος κόσμος - Emily Dickinson
Μπαμπά μην Ξαναπεθάνεις Παρασκευή…
Ο Γάμος
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο ενήλικος Σιμιγδαλένιος
Οι Διαβολογυναίκες
Παρ΄ όλα αυτά - Μια παράσταση-μαρτυρία για τον καρκίνο
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Την λένε Εύα
Το Κιβώτιο
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Υγρασία στους Τοίχους
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Φιλουμένα
Χριστόφορος Ζαραλίκος
Ψηλά από τη γέφυρα
24

Θέατρο - Παραστάσεις

Fool for Love
Greek Freak! Fire and Fury
Misery
My Story
Proof
Wilson & Wilson
Άγριος Σπόρος
Από σταθμό σε σταθμό
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δείπνο Ηλιθίων
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Έγκλημα στο Cafe – Noir
Εθεάθην μισός
Ένας μήνας στην εξοχή
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η λάμψη μιας ασήμαντης νύχτας
Η σονάτα του Σεληνόφωτος (Venceremos)
Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίω
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
Κοιμάμαι και άλλες ιστορίες
Λυσσασμένη Γάτα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μόμο
Μπαμπά μην Ξαναπεθάνεις Παρασκευή…
Να ντύσουμε τους γυμνούς
Ο super μάγος του καρναβαλιού
Ο Γάμος
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο Ένοικος
Οι Διαβολογυναίκες
Οι επισκέπτες του Δεκαπενταύγουστου
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Σοφία σε θυμάμαι
Το σπίτι στη λίμνη
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Φιλουμένα
Ψηλά από τη γέφυρα
25

Θέατρο - Παραστάσεις

Fool for Love
Joshua Immanuel
Misery
Proof
Tσάρλι Τσάπλιν
Wilson & Wilson
Άγριος Σπόρος
Αλεπού Αισωπού
Από σταθμό σε σταθμό
Απόψε Αυτοσχεδιάζουμε - Questa Sera si Recita a Soggetto
Βαθύς Αναστεναγμός
Γοργόνες και Μάγκες
Γρανάδα
Γυναίκες του Παπαδιαμάντη
Δείπνο Ηλιθίων
Δεν μπορώ να μείνω μόνη μου
Δον Κιχώτης
Δυο Ξεροκέφαλες Κουτάλες
Έγκλημα στο Cafe – Noir
Ένα μπαούλο παραμύθια
Ένας μήνας στην εξοχή
Ένας Πανηγυρικός και ένας Επικήδειος
Ζωή Μετά Χαμηλών Πτήσεων
Η Αγριόπαπια
Η γέννηση του κόσμου … και ιστορίες των Θεών του Ολύμπου
Η λάμψη μιας ασήμαντης νύχτας
Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίω
Η χαμένη τιμή της Καταρίνα Μπλουμ
Ήρωες
ΙRAQ - 9 τόποι επιθυμίας
Κοιμάμαι και άλλες ιστορίες
Κόσμοι από γάλα
Λυσσασμένη Γάτα
Μαμά, κι εγώ δεν σ’ αγαπώ
Μίλα και Σουτ
Μόμο
Μπαμπά μην Ξαναπεθάνεις Παρασκευή…
Να ντύσουμε τους γυμνούς
Ο Αλαντίν και το μαγικό λυχνάρι
Ο Αληθινός
Ο Γάμος του Καραχμέτη
Ο πλανήτης
Οι Διαβολογυναίκες
Οι επισκέπτες του Δεκαπενταύγουστου
Οι Μικρές Κυρίες
Ολεάννα
Πέερ Γκυντ
Πέτρες στις τσέπες του
Ποιος φοβάται την Βιρτζίνια Γουλφ
Προμηθέας - Εφτά αρχές στο να είναι κανείς ανίκητος
Προσεχώς Απόδραση
Τα καινούρια ρούχα του αυτοκράτορα
Το αγόρι με την βαλίτσα
Το Δηλητήριο
Το κροκοδειλένιο Άρλεκιν
Το μαγικό σεντούκι
Το Ταξίδι του Φερεϋντούν
Το Τελευταίο Παιχνίδι
Το Τίμημα
Το φορτηγάκι της αγάπης
Το χρυσό Αρισμαρί
Υπηρέτης δύο Αφεντάδων
Φαινόμενο Ρασομόν
Φεγγίτης
Φιλουμένα
Χένσελ και Γκρέτελ
Ψηλά από τη γέφυρα
262728
Φεβρουάριος - 2018

Ενημερωθείτε από το Artistbook

Μην χάσω

Υπηρέτης δύο Αφεντάδων

Υπηρέτης δύο Αφεντάδων | Άλφα

Η Ομάδα Ιδέα, μετά τις δύο μεγάλες επιτυχίες σε Ελλάδα και εξωτερικό, με τις παραστάσεις «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2» και «Το Δέντρο του Οιδίποδα», θα παρουσιάσουν την προσεχή χειμερινή περίοδο στο Θέατρο Άλφα.Ιδέα, την καλύτερη κωμωδία ...
Λες και ήταν χθες...

Λες και ήταν χθες... | Άλικο

Η ομάδα «Vox» της καθηγήτριας μονωδίας και ορθοφωνίας Γεωργίας Μπαλαμπίνη επιστρέφει με μια συναυλία ρετρό ελληνικής μουσικής. Με τη συνοδεία του πιανίστα-ακορντεονίστα Αποστόλη Παρασκευόπουλου μας μεταφέρει με χιούμορ και μπρίο στη γεμάτη ...

Αρχη